گیربکس کوپا چیست و ساخت کجاست؟

ریگان کوپا خودرویی است که در ایران و در خودروسازی ریگان از زیرمجموعه‌های کرمان موتور ساخته می‌شود. این کراس‌اور شهری توسط کمپانی زوتی چین که پیشتر نیز در ایران با سایپا همکاری داشت طراحی و تولید شده است و از سال ۹۷ روی خط تولید ریگان قرار دارد. ریگان کوپا در ایران در سه تیپ فلگشیپ، رویال و اکسکلوسیو تولید می‌شود که هر سه تیپ از نظر فنی مشخصات یکسانی دارند و تنها در بخش امکانات رفاهی و تجهیزات ایمنی آن‌ها تفاوت‌هایی راشاهد هستیم. هر سه خودرو از یک گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک کوپا با حالت رانندگی اسپرت بهره می‌برند. اکنون قصد داریم درمورد گیربکس کوپا و مشخصات آن کمی بیشتر اطلاعات دراختیار شما قرار دهیم.

خودرو Coupa

معرفی خودرو ریگان کوپا

ریگان کوپا در هر سه تیپ خود از یک موتور ۱.۵ لیتری ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپ توربوشارژ با حداکثر توان ۱۵۶ اسب بخار و گشتاور ۲۱۰ نیوتن‌متر بهره می‌برد. حاصل همکاری این موتور و گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک با حالت رانندگی اسپرت سقف سرعت ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت، مصرف سوخت ۸.۴ لیتر در هر صد کیلومتر سیکل ترکیبی و شتاب صفر تا صد ۹.۲ ثانیه است. این عملکرد و بازده که برای خودرویی با وزن ۱۵۹۰ کیلوگرم، بسیار خوب و مناسب ارزیابی می‌شود و نتیجه هماهنگی خوب موتور و گیربکس است.

مشخصات گیربکس ریگان کوپا و شرکت سازنده آن

گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک کوپا با حالت رانندگی اسپرت،‌ ساخت آیسین ژاپن است. آیسین ژاپن (Aisin AW) که درحال حاضر گیربکس‌های ۵۵ کمپانی مشهور شناخته شده جهان مانند جنرال موتورز، فورد، جیپ، میتسوبیشی، نیسان، ساب، فولکس‌واگن، ولوو، هیوندای، MINI و غیره را تولید می‌کند، یک کمپانی معتبر و شاخته شده در این صنعت است و از سوی موسسه فورچون در لیست بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدی صنعتی جهان قرار دارد.

گیربکس کوپا

مزایای گیربکس اتوماتیک کوپا

مزایای گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک کوپا با حالت رانندگی اسپرت، مزایایی است که در دیگر تولیدات آیسین نیز شاهدیم. این گیرتکس که قادر است تا ۴۵۰ نیوتن‌متر گشتاور را نیز تحمل کند، دارای مزایای زیر است:
– شما هرگز شاهد داغ کردن گیربکس کوپا نخواهید بود.
– ضرایب دنده در این گیربکس به‌خوبی انتخاب شده است.
– سرعت انتقال در این گیربکس قابل قبول و رضایت‌بخش است.
در گیربکس کوپا نیز مانند دیگر گیربکس‌های اتوماتیک آیسین مجموعه چرخ‌دنده‌ها با چیدمان لپ‌لدیر درون پوسته گیربکس قرار گرفته‌اند. این نوع چیدمان باعث کاهش طول و وزن گیربکس می‌شود. همچنین در گیربکس کوپا کامپیوتر گیربکس با سلکتور دنده ادغام و بر روی گیربکس نصب شده است.

داخل خودرو کوپا

علائم خرابی گیربکس کوپا

گیربکس کوپا از کیفیت ساخت بالایی بهره می‌برد و معمولا دچار خرابی یا مشکل جدی نمی‌شود. اما این موضوع تنها زمانی محقق می‌شود که گیربکس اتوماتیک خودرو در سرویس‌های دوره‌ای مورد بررسی تعمیرکار و تکنسین متخصص جعبه دنده اتوماتیک قرار گیرد تا درصورت بروز هرگونه مشکل پیش از جدی شدن آن برطرف شود. درنظر داشته باشید که گاهی برخی معضلات و مشکلات وچک، درصورت عدم رسیدگی می‌توانند به مشکلاتی جدی تبدیل شوند و همچنین باعث ایجاد خرابی یا نقص در دیگر بخش‌های خودرو (بخصوص اجزای سیستم انتقال قدرت خودرو) شوند. برخی از علائم خرابی گیربکس اتوماتیک کوپا عبارتند از:

 • پایین آمدن سطح روغن گیربکس
 • تغییر رنگ و شرایط روغن گیربکس
 • مشاهده هرگونه نشتی در روغن گیربکس
 • لغزش چرخ‌ها و خودرو در هنگام حرکت
 • تاخیر زیاد در انتقاال سرعت یا تغییر سرعت هنگام موقع حرکت
 • روشن شدن چراغ چک گیربکس
 • صدای نامعمول مانند صدای ناله، زوزه و سوت گیربکس
 • احساس بوی سوختگی از گیربکس
 • حالت اضطراری گیربکس مانند گیر کردن در دنده ۳ (در این حالت کامپیوتر گیربکس را به حالت دنده ۳ می‌برد تا به مجموعه جعبه دنده فشار کمتری وارد شود. درصورت مشاهده این الت سریعتر به تعمیرگاه مراجعه کنید.)
 • کاهش شتاب خودرو که دلیل دیگری برای آن وجود نداشته باشد.

دقت داشته باشید که گیربکس اتوماتیک کوپا، مانند دیگر گیربکس‌‌‌‌های اتوماتیک به دلیل انتقال گشتاور موتور از طریق جریان روغن به چرخ‌دنده‌های گیربکس و ساختار هیدروالکترومکانیکی آن از حساسیت بیشتری برخوردار است و باید نسبت به سلامت کامل آن دقت و توجه بیشتری داشت.

گیربکس کوپا

نکاتی برای حفظ سلامت گیربکس اتوماتیک کوپا

اما برای گیربکس کوپا نیز مانند دیگر گیربکس‌های اتوماتیک توصیه‌هایی وجود دارد که رعایت آن‌ها مانع از خرابی زودرس یا ایجاد مشکل بی‌دلیل در آن می‌شود. این توصیه‌ها عبارتند از:

 • تعویض روغن گیربکس در فواصل زمانی مشخص شده از سوی کمپانی (در کیلومترها و زمان‌بندی اعلام شده)
 • استفاده از روغن گیربکس استاندارد با مشخصاتی که کمپانی تولید کننده اعلام کرده است. (کیفیت روغن گیربکس کوپا در عملکرد آن تاثیر بسیاری دارد.)
 • تعویض روغن گیربکی در تعمیرگاه‌های مجاز گیربکس و توسط تکنسین متخصص این کار و بااستفاده از دستگاه‌های مخصوص
 • خودداری از موتورشویی به‌دلیل احتمال آسیب به سنسورها و مدارهای الکتریکی گیربکس

درنهایت باید مجددا به انجام منظم سرویس‌های دوره در تعمیرگاه مجاز و تخصصی گیربکس اتوماتیک توجه کافی داشت. دقت کنید که تعمیر و بررسی سلامت گیربکس اتوماتیک خودروی خود را به تعمیرکار خبره و متخصص اینکار بسپارید. سرویس‌های دوره‌ای گیربکس اتوماتیک کوپا شامل بازدید روغن گیربکس، تعویض روغن و تعویض فیلتر گیربکس اتوماتیک می‌شود که بهتر است هر ۲۰ تا ۳۰ هزار کیلومتر صورت گیرد.

نمای جانبی و پشت کوپا

سخن پایانی

درنهایت باید گفت، گیربکس اتوماتیک ۶ سرعته کوپا با حالت رانندگی اسپرت،‌جعبه دنده خوش ساخت و مقاومی است که مانند دیگر قطعات و اجزای خودروی ریگان کوپا دوام فنی کافی را دارد. اما این به آن معنی نیست که توجه و رسیدگی‌های لازم را به این بخش مهم از خودرو نداشته باشیم. دقت کنید که گیربکس خودرو پس از موتور در درجه اصلی اهمیت در قطعات فنی خودرو قرار می‌گیرد و نباید نسبت به سلامت عملکرد آن بی‌توجه بود. چرا که هرگونه نقص در جعبه دنده می‌تواند به سیستم کلاچ، دیفرانسیل‌ها و حتی موتور آسیب جدی وارد کند.

نظرات شما پس از بررسی و تایید مدیر نمایش داده می شود.

  آدرس شعبه دوم : اتوبان ارتش شهرک محلاتی جنب پمپ بنزین مجتمع تعمیرگاهی یاس پلاک 1 .   آدرس شعبه سوم : طرشت بلوار چوب تراش کارواش سبحان . ☎ 09126012991
برای تعمیر گیربکس اتوماتیک تماس بگیرید: 09121068208 target="_blank" rel="nofollow"> گیربکس اتوماتیک